Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Resi beyıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri bilirkişiı oldu. Ihtisas sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle baş başa Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat Gün doğusu Yöntem Üniversitesi Mütevelli Astronomi Temelkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Yerleşmiş’nun ilk reis beyı olarak işlev aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Temelkanlığı döneminde etkiliöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık sarrafiyeladı. Ilmî yayınlarda da kritik artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Dünya Sağlık Örgütü’nün tesisunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sağlık Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç fasıl, Idare Kuruluna da iki fasıl başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis bey ve umumi aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri düzlükında çok sayıda bilimsel makalesi, eser kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok dobra derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Barış, Hak ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biriyi devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en etkili nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve pek çok millî çalım Doğramacı’evet en altın ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Heybetli Ulus Meclisi kendisine Talih Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 bülten yaşantıı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa görev aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği görev ve sunmuş olduğu ulamalarla sıhhat, eğitim bilimi ve bilim bağırsakin yarattığı kurumlarla baştan sona sınırırlanacaktır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir